poniedziałek, 3 czerwca 2013

"Książę Kaspian"
    *"... nic nie dzieje się dwukrotnie w ten sam sposób."Tytuł: "Książę Kaspian"
Autor: Clive Staples Lewis
Seria: Opowieści z Narnii tom 2
Wydawnictwo: Media Rodzina
Ilość stron: 222
Kategoria: fantastyka dla dzieci


Minął rok odkąd czwórka dzieci pierwszy raz odwiedziła piękną krainę - Narnię. To bardzo krótki okres na Ziemi, ale w magicznym świecie minęły setki lat. Kraj Aslana znów stał się złowrogi, a władzę nad nim przejęli nieproszeni goście - Ziemianie, których przodkowie przypadkiem odnaleźli przejście do Narnii. To oznaczać mogło tylko jedno - wojnę.


Moje przypuszczenia się sprawdziły - Narnia już mnie tak nie zachwyca. "Zestarzała się", została zaniedbana, zwierzęta zdziczały, a ludzie za wszelką cenę postanowili ją przerobić na Ziemię. Zniknął ten wspaniały zimowy klimat, który pokochałam w pierwszej części, zniknęła tajemniczość, a to wszystko zastąpiła szara rzeczywistość.

Rodzeństwo postarzało się o rok. W poprzedniej części znienawidzonym przeze mnie bohaterem był Edmund. Teraz jego miejsce zajęła Zuzanna, która dąsała się praktycznie przez cały czas, ciągle coś jej nie pasowało.

Zaskoczyło mnie jednak to, że film (który oglądałam dawno temu) bardzo odbiega od treści książki. Mam wrażenie, że jedno i drugie to dwie różne historie. Z przykrością jednak stwierdzam, że tym razem to ekranizacja była o wiele bardziej ekscytująca niż powieść.

Winę za to ponosi nudna jak flaki z olejem akcja książki, albo raczej jej brak. Przez pierwsze 100 stron czytałam, jak Piotr, Zuzanna, Edmund, Łucja i karzeł błądzili w puszczy, a przez drugie 100 jak to Kaspian został nowym władcą Narnijczyków. Tylko na tyle stać było autora?


Podsumowując - zawiodłam się bardzo na drugiej części tegoż cyklu. Gdyby nie kampania Ryczypiska (gromadka mysz) i Aslan, który już w pierwszej części zdobył moją sympatię, wyrzuciłabym książkę przez okno.Ocena 4/10*Cytaty:

"–Pochodzisz od Pana Adama i Pani Ewy [...]. To wystarczy, by najnędzniejszy z żebraków podniósł dumnie głowę, i wystarczy też, by największy na ziemi władca pochylił swe czoło ze wstydu. Bądź zadowolony."

"W spaniu pod gołym niebem najgorsze jest to, że człowiek budzi się tak okropnie wcześnie. A po przebudzeniu trzeba zaraz wstać, bo dopiero wtedy czuje się, jak było twardo i niewygodnie. Jeszcze gorzej, jeśli na śniadanie czekają nas tylko jabłka, zwłaszcza jeśli tylko jabłka były na wczorajszą kolację."

"Kpina nie zostawia bąbli."

"-To jest właśnie najgorsze z dziewczynami (...) Nigdy nie mają mapy w głowie.
-To dlatego, że my mamy już coś w głowach"

"Czy to nie byłoby straszne, gdyby pewnego dnia w naszym świecie, na Ziemi, ludzie zdziczeli w środku, jak te zwierzęta tu, w Narni, a z zewnątrz wyglądaliby nadal jak zwykli ludzie, tak że nigdy by się nie wiedziało, z kim ma się do czynienia?"
*wszystkie cytaty pochodzą z recenzowanej książki


Film polecam!


3 komentarze:

 1. Ostatnio właśnie w telewizji, bodajże na TVP1, była "puszczana" ekranizacja tej książki, bardzo się na ten film nakręciłam, zarezerwowałam sobie wieczór, żeby go obejrzeć, ale niestety... po 30 minutach go wyłączyłam. Książek nie czytałam (ani jednej części), co się działo w pierwszej części filmu pozapominałam i w ogóle nie mogłam się odnaleźć w fabule filmu.
  Kiedyś pewnie przeczytam choć jedną książkę z serii Opowieści z Narnii, bo C. S. Lewisa bardzo sobie cenię ze względu na jego inne książki, ale nieco mnie zmartwiłaś, że Książę Kaspian nie jest już tak dobry jak Lew, czarownica i stara szafa...

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak już pewnie się domyślasz... ekranizację oglądałam ;) a książki niestety nie czytałam, ale to chyba nie do końca są moje klimaty.
  Kiedyś przemogę się i przeczytam jakąś książkę Lewis'a, ale do tego jeszcze długa droga ;<
  Pozdrawiam i zapraszam na nowego bloga
  http://just-one-caress.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Film świetny, widziałam chyba 3 razy, ale książkę ledwo doczytałam do końca.
  written-by-bird.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

~~~~~~~~~~~~~~~~ Gratuluję dobrnięcia do końca! ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Zostaw po sobie ślad; opinię, refleksję, która nie będzie składać się jedynie ze zwrotów typu: "Ciekawe, przeczytam/obejrzę", "Nie moje gusta" itp. Będę bardzo wdzięczna. :)

.