sobota, 12 stycznia 2013

"Wielki Mistrz"

Drogi czytelniku, nie wczytuj się zbytnio w poniższą recenzję, bo możesz potem trochę żałować. Najpierw radzę przeczytać 2 pierwsze tomy Trylogii Czarnego Maga, a potem zabrać się za dogłębną analizę poniższego tekstu. :)
*"...magia nie jest ani dobra, ani zła: liczy się tylko to, co czyni ten, kto się nią posługuje."

Tytuł: Wielki Mistrz
Seria: Trylogia Czarnego Maga tom 3
Autor: Trudi Canavan
Wydawnictwo: Galeria Książki
Kategoria: fantastyka
Liczba stron: 718


Sonea powoli oswaja się z faktem, że Akkarin nie jest zwykłym magiem. W dodatku dziewczyna zaczyna go rozumieć, a w końcu nawet postanawia mu pomóc...w czym? A to już tajemnica.

Kyralia stoi w obliczu wojny. Okazuje się bowiem, że grupa Czarnych Magów zwana Ichanimi, wrogo nastawiona do Gildii, pragnie zemścić się, a przy okazji przywrócić sobie szacunek króla Sachaki.

Jedno jest pewne - Gildia jest zbyt słaba, by stawić im czoła.
Jak zakończy się ta historia? Przekonajcie się sami.


Sonea, pomimo trudnej sytuacji w jakiej się znalazła, stara się nie tracić głowy. Przez te kilka lat nauczyła się radzić sobie z problemami. Wyrosła, spoważniała i zmądrzała, ale nic nie mogła poradzić na to, że się zakochała. Ta kobieta jest niewątpliwie jednym z moich ulubionych
bohaterów. Nie jest idealna, ma swoje słabości, ale po prostu da się ją lubić i przyjemnie czyta się o jej przygodach.

Kolejną ważną postacią jest Akkarin - Wielki Mistrz. O jego tajemnicy dowiaduje się zbyt wiele ludzi przez co jego życie odwraca się do góry nogami. Akkarin jest skrytym, tajemniczym,
ale i pociągającym mężczyzną. Dzięki temu, czego doświadczył w przeszłości jest jedną z osób, które mniej więcej wiedzą, jak powstrzymać wrogów.


Akcja, podobnie jak w poprzednich częściach, niezwykle zawiła, ciekawa, a nawet w pewnych momentach - szokująca! Praktycznie wszystkie wątki zostały idealnie dopracowane, z wyjątkiem historii Takana, bowiem jego losy po bitwie z Ichanimi w Imardinie pozostają nieznane, a szkoda. W ostatniej części, dużą rolę odgrywają również Złodzieje, co mnie niesamowicie cieszyło. Czemu? -Bo wśród nich byli naprawdę fajni bohaterowie.


Pierwszy raz czytając serię przeznaczoną głównie dla młodzieży, spotkałam się z wątkiem dotyczącym homoseksualizmu. Tolerancyjnym i wyrozumiałym czytelnikom nie powinno to przeszkadzać. Jeśli ktoś jednak nie posiada tych cech, to może być nieco... poirytowany.


Okładka rewelacyjna. Zastanawiałam się jednak ostatnio, kto tak naprawdę na niej jest. Kto w ogóle jest na okładkach całej trylogii? Jacy bohaterowie?

Na koniec niestety muszę coś wspomnieć o zakończeniu, które moim zdaniem jest zbyt wstrząsające i psuje klimat książki. Przez to, co autorka zrobiła z zakończeniem trylogii, całkowicie straciła moje uznanie. Ktoś kto ma słabe nerwy (między innymi ja) będzie chodził przybity minimum przez tydzień. To jedyny minus...ale bardzo poważny. Więcej nie będę mówić.


Co, jak co, ale Trylogia Czarnego Maga jest dla twardych. ;P


Ocena 10/10Cytaty:"Czasami odpowiednio odmierzona prawda jest lepsza niż stuprocentowe kłamstwo."

"Trudno jest odmawiać komuś, kto zna zbyt wiele twoich sekretów."

"Pragnienie uczciwej walki nie jest niczym złym, pod warunkiem, że przeciwnik ma podobne zamiary"

"~Rozsądni ludzie stają się czasem zupełnie nieprzewidywalni, jeśli podejrzenia wezmą nad nimi górę."      

"-Blef to najpewniejszy sposób wygrywania bitew."

"-To mullook!
-Owszem - uśmiechnął się krzywo Akkarin. - Cóż za ironia. Ciekawe, jak Królowi spodobałoby się to, że zjemy żywy inkal jego Domu.  "*wszystkie cytaty pochodzą z recenzowanej książki
4 komentarze:

 1. Świetny blog :) Postaram się być stałym bywalcem. Zapraszam do siebie : greeyy.blogspot.com
  ~Grey z lubimy czytać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Parę razy ocierałam się o tę trylogię, ale jako że nie czytam fantasy, nigdy się nie skusiłam. Przyznam, że podoba mi się szata graficzna książki. Może kiedyś "dorosnę" do czytania tego typu literatury?

  OdpowiedzUsuń
 3. Zakończenie do bani? No błagam Cię! Zakończenie to czyste mistrzostwo! :) Uwielbiam tę Trylogię <3

  OdpowiedzUsuń
 4. Skoro tak to nie czytałem wpisu, pierwsze biorę się za czytanie tomów :)

  OdpowiedzUsuń

~~~~~~~~~~~~~~~~ Gratuluję dobrnięcia do końca! ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Zostaw po sobie ślad; opinię, refleksję, która nie będzie składać się jedynie ze zwrotów typu: "Ciekawe, przeczytam/obejrzę", "Nie moje gusta" itp. Będę bardzo wdzięczna. :)

.