środa, 18 marca 2015

"Avatar Jamesa Camerona. Tajny Raport o Świecie Pandory" (recenzja)"Na Pandorze czyha wiele niebezpieczeństw. Jednym z nich jest to, że możesz pokochać ją zbyt mocno." 


Tytuł: "Avatar Jamesa Camerona. Tajny Raport o Świecie Pandory"
Autor: Dirk Mathison, Maria Wilhelm
Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2010
Ilość stron: 224
Kategoria: o filmie

Prawdziwy fan "Avatara" zgrzeszyłby przechodząc obok tej książki obojętnie. Jako, że zaliczam się do tego zacnego grona, jak tylko dostrzegłam okładkę przewodnika - od razu złapałam ją do ręki i ruszyłam w kierunku kasy. Choć wydaje się to dość śmieszne, dodatkowo zachęciło mnie ostrzeżenie: "Niniejszy dokument został rozpowszechniony bez wiedzy i zgody ZPZ. Każdemu, kto go posiada, grozi kara pozbawienia wolności lub bardziej surowy wyrok."


Książka podzielona jest na kilka rozdziałów: przedmowy na temat upadku naszej Ziemi i możliwości jej odnowienia dzięki zasobom Pandory (przewodnik wygląda jakby był pisany przez autora z przyszłości), krótkiego opisu położenia planety we Wszechświecie i jej geologi, następnie przedstawiono fizjologię i kulturę ludu Na'vi. Jednak najciekawsze były dla mnie flora i fauna tego niezwykłego świata, w którym jestem na zabój zakochana. Dodatkowo możemy poczytać o technologi ziemskiej na Pandorze, uzbrojeniu żołnierzy, kilku zakazanych dokumentach. Na samym końcu znajduje się mini słowniczek, dzięki któremu podszkolimy swój Na'vi.


Książka była moim małym marzeniem głównie dlatego, że zawiera w sobie opisy zwierząt i roślin zamieszkujących Pandorę, z dodatkowymi, barwnymi ilustracjami. Dzięki niej dowiedziałam się ciekawych informacji o gatunkach, które nie występują w filmie, np. aeromeduzach (posiadających przy ciele balon wypełniony wodorem, dzięki czemu podniebny łowca unosi się w powietrzu), procakach (które podczas polowań wystrzeliwują swoją głowę, zakończoną ostrym szpikulcem, w stronę ofiary), binarnym promyku (roślinie z prostym układem nerwowym, wyczuwającą zagrożenie i stres żywych organizmów) i wielu, wielu innych. Żałuję jednak, że nie znalazłam ani jednej informacji na temat Eywy i Drzewa Dusz, które przecież stanowią podstawę wiary Na'vi i wpływają na ekosystem planety.


(Binarny promyk)

Spodobały mi się również materiały na temat kultury i sposobu funkcjonowania Na'vi, np. ich zwyczajów godowych oraz postrzegania miłości. Co ciekawe to Eywa (ich bogini, Matka Natura) decyduje o doborze partnera (na całe życie!), ilości potomstwa (bogini dba o równowagę) i innych kluczowych sprawach. Sam opis rytuału godowego też mnie zaciekawił... tylko proszę - bez skojarzeń. Poza tym autorzy zwracają uwagę na to, co związane jest z codziennością Na'vi: hamaki do spania (mają one szczególne, wręcz symboliczne znaczenie dla mieszkańców Pandory), sposób przygotowania i podania posiłków, wychowanie potomstwa, muzyka, broń itp. W tym rozdziale zabrakło mi informacji na temat hierarchii w społeczeństwie i roli poszczególnych grup. Trochę szkoda, że i to zagadnienie nie zostało poruszone w książce.


(Procak)

Dział na temat uzbrojenia i technologii jest stworzony głównie z myślą o czytelnikach płci męskiej, aczkolwiek nie zaprzeczę, że i mi się spodobał - głównie jeśli chodzi o opis promu kosmicznego napędzanego energią powstałą z połączenia materii i antymaterii. Słowniczek to dodatkowa zaleta przewodnika, od czasu do czasu do niego zaglądam, by nauczyć się kilku nowych słów. Trochę żałuję, że książka jest tak krótka, w dodatku niektóre rzeczy zostały przedstawione ogólnikowo, gdy spokojnie można o nich było napisać wiele innych, ciekawych informacji (z bólem stwierdzam że na internetowej stronie "Avatara" są czasami obszerniejsze wiadomości). 

Jednak mimo wszystko czuję się jak najbardziej usatysfakcjonowana lekturą i ani trochę nie żałuję jej zakupu. W dodatku - w dowolnym czasie mogę ją otworzyć i napatrzeć się choćby na cudowne ilustracje, jakby żywcem wyjęte z mojej ukochanej Pandory. 


Ocena 8/10


Cytaty z książki:

"Musimy na powrót nauczyć się ufać, choć wszystko w naszym zubożałym życiu mówi nam, że ufać się nie da."

"Wszystko co może pomóc nam przetrwać, warte jest ryzyka."

14 komentarzy:

 1. Film lubię, ale książką jakoś mnie nie kusi :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Film był ciekawy itd, choć nie należy do moich ulubionych. Niemniej to chętnie bym przeczytała. Ciekawią mnie wszelkie zwierzęta i pomysły na gatunki, a i to o mechanice i broni byłoby super. Może nie jestem normalna, ale trochę też interesuję się mechanizmami itd.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Broń i mechanizmy też są dla kobiet. Trzeba obalać stereotypy. :D

   Usuń
  2. Mi (uwierz na słowo) daleko do stereotypowej kobiety.

   Usuń
 3. ale świetne! uwielbiam film, więc z chęcią przy najbliższej okazji sięgnę i po książkę.
  zapowiada się ciekawa lektura. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Film bardzo mi się podobał, ale jakąś wielką fanką bym się nie nazwała. O tej książce nawet nie słyszałam, ale nie sądzę żebym się skusiła mimo dużej sympatii do filmu. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka mogłaby mnie zainteresować, bo widziałam fragmenty filmu. Przyda była zachwycająca, postacie i kontrukcja świata zachęcająca do obejrzenie. Jakoś nigdy jednak nie udało mi doprowadzić oglądnaia do końca, nigdy, a próbowałam z 5 razy... ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Film jest dość długi i powoli się rozkręca, ale naprawdę warto przebrnąć przez pierwszą połowę. :)

   Usuń
 6. Lubię "Avatara", chociaż myślę, że jest to film, który najlepiej ogląda się w kinie w 3D. Nie jestem jednak taką fanką, by kupować taki przewodnik :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Oglądałam tylko kawałek filmu, więc pewnie i bez sensu byłoby czytać tą książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Szkoda, że książka została napisana tak ogólnikowo. Filmu nie oglądałam. Mam co nadrabiać.

  OdpowiedzUsuń
 9. No dla fana "Avatara" to pozycja obowiązkowa :). Przepiękne grafiki!

  OdpowiedzUsuń
 10. Widziałam tylko film w kinie, ale 5 lat temu to już kawał czasu muszę go sobie przypomnieć :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Książki nie czytałam, ale widziałam film i mi się podobał. Teraz czas poczytać o tej historii :)

  OdpowiedzUsuń

~~~~~~~~~~~~~~~~ Gratuluję dobrnięcia do końca! ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Zostaw po sobie ślad; opinię, refleksję, która nie będzie składać się jedynie ze zwrotów typu: "Ciekawe, przeczytam/obejrzę", "Nie moje gusta" itp. Będę bardzo wdzięczna. :)

.